Jak często robić badania profilaktyczne?

Coraz częściej skarżymy się na różne dolegliwości, których źródłem mogą być poważne problemy zdrowotne, nieodpowiednia dieta, nadmierny stres lub wiele innych czynników, w tym również genetycznych. W dzisiejszych czasach niestety coraz częściej natrafiamy na długie kolejki do lekarzy różnych specjalizacji.

Każdy lekarz rodzinny może skierować nas na badanie krwi, które z pewnością określi stan naszego zdrowia. Zdarza się, że zniechęceni długim oczekiwaniem na termin, rezygnujemy z wizyty u lekarza i robimy morfologię, co kilka lat, gdy już naprawdę podupadamy na zdrowiu.

Wiele osób nie wykonuje badań profilaktycznych regularnie, ponieważ najczęściej zakłada, że skoro dobrze się czuję, to nie muszę korzystać z żadnych badań. Niestety jest to błędne założenie, ponieważ wiele chorób niewidocznych gołym okiem, przez wiele miesięcy może oszukiwać nasz organizm. Warto pamiętać, że im szybciej wykryte nieprawidłowości, tym większa szansa na długie i zdrowe życie.

Kiedy najlepiej wykonać badania profilaktyczne?

W większości przypadków skierowania na badania morfologiczne dostajemy podczas wizyty u lekarza, gdy jesteśmy przeziębieni i przy okazji informujemy o innych dolegliwościach. Wielu lekarzy podkreśla, że pacjenci rzadko sami proszę o skierowania na badania profilaktyczne, co niestety przekłada się na szybki rozwój niewykrytej dotąd choroby.

Podstawowe badania profilaktyczne, czyli takie, jak: krew, cholesterol oraz cukier — zdaniem wielu lekarzy, powinniśmy wykonywać przynajmniej co 2 lata, jeżeli nie zauważamy u siebie żadnych niepokojących zmian oraz zachowań.

Wszystko również zależy od naszego wieku. Im jesteśmy starsi, tym częściej powinniśmy wykonywać badania. Jeżeli w ostatnim czasie zdarza nam się chorować, to pierwszy sygnał do tego, że nasz układ odpornościowy zawodzi i należy znaleźć źródło tego problemu. Z pewnością każdy lekarz w takiej sytuacji może przepisać skierowanie na badania krwi.

Choroby genetyczne to również sygnał to tego, aby zachować wzmożoną aktywność. Jeżeli ktoś w naszej rodzinie przewlekle na coś choruje, wówczas co jakiś czas powinniśmy się zbadać.

Jeżeli nie mamy czasu na stanie w kolejkach do lekarza, możemy sami wykonać podstawowe badania profilaktyczne. W wielu prywatnych placówkach bez problemu zlecimy badania, których ogólne wyniki powinny być już następnego dnia.

Czytaj także

Skomentuj