Jesienne alergie – co warto wiedzieć? Jak się przygotować?

Często błędnie przyjmujemy, że okres alergii to jedynie czas wiosny i lata, a więc w pozostałą część roku alergicy mogą być spokojni. Tymczasem również w trakcie jesieni niektórzy z nas mogą odczuwać silne dolegliwości związane właśnie z uczuleniem. Jakie alergeny są aktywne w czasie pory jesiennej?

Alergeny aktywne jesienią

Wiosną i latem alergie najczęściej wywoływane są przez pyłki roślin. Jest to całkowicie zrozumiałe – wówczas bowiem cała natura budzi się do życia, a więc kwitnie również większość roślin. Mylnie jednak niektórzy z nas przyjmują, że wraz z zakończeniem lata alergicy stają się automatycznie bezpieczni. Nic bardziej mylnego – w trakcie jesieni bowiem aktywne są również pewne alergeny, które mogą powodować silne uczulenie. Oczywiście jest ich dużo mniej niż w czasie wiosny i lata, jednak wciąż nie możemy stwierdzić, że jesteśmy w pełni bezpieczni. Gdy rozpoczyna się jesień i pojawiają się pierwsze objawy alergii myślimy często, że jest to po prostu zwykłe przeziębienie. Jeśli jednak symptomy, takie jak wodnisty katar, opuchlizna błon śluzowych, zaczerwienienie i swędzenie oczu utrzymują się przez dłuższy czas, warto zastanowić się, czy nie jest to przypadkiem właśnie alergia. W czasie jesieni aktywne są takie alergeny, jak na przykład pyłki chwastów. Najbardziej aktywne są wówczas pyłki bylicy. Chwast ten powoduje alergie najczęściej późnym latem i właśnie wczesną jesienią. W okresie jesiennym należy uważać także na grzyby, takie jak Altenaria oraz Cladosporium. Grzyby te pylą nawet aż do końca listopada, a więc w tym czasie powinniśmy być szczególnie ostrożni.

Lek przeciwalergiczny – czy warto stosować przy jesiennym uczuleniu?

Tak jak w przypadku alergii występującej wiosną oraz latem, tak również podczas jesiennego uczulenia powinniśmy podejmować kroki, aby złagodzić jego symptomy. Najczęściej, udając się do lekarza, otrzymujemy receptę na lek przeciwalergiczny, który może znacznie ułatwić nam codzienne funkcjonowanie poprzez zmniejszenie objawów i tym samym poprawienie jakości naszego życia. Lek przeciwalergiczny prawdopodobnie będzie należał do grupy leków przeciwhistaminowych. Pamiętajmy, aby nigdy nie zażywać żadnych środków bez konsultacji z lekarzem. Oprócz tego możemy jednak pomóc sobie innymi metodami. Podstawową kwestią jest unikanie alergenów. Jeśli cierpimy na jesienną alergię, powinniśmy unikać wychodzenia na otwarte pola czy do lasów w godzinach od 10 do 15. To wówczas pyłki są najbardziej aktywne. Najlepiej na spacery udawać się zaraz po deszczu – wtedy bowiem najmniej jest w powietrzu pyłków. Analogicznie, unikajmy wychodzenia, gdy na zewnątrz jest całkowicie sucho. Zawsze po przyjściu do domu powinniśmy natomiast zmieniać wszystkie ubrania i obowiązkowo – prać je. Unikajmy również w domach takich dekoracji, jak zasłony czy firanki, ponieważ to na nich gromadzi się najwięcej alergenów.

Czytaj także

Komentarze

Skomentuj