Jak zachęcić dziecko do modelarstwa? Wiele opiera się tutaj na dawaniu przykładu. Kiedy maluch będzie obserwował swojego tatę lub dziadka, sam nabierze ochoty na spróbowanie sklejania. Dobra opcją jest także zapisanie malca na odpowiednie zajęcia.
Wyrabianie pasji do modelarstwa
Rodzice, którzy chcą, by ich dzieci zajęły się czymś bardziej odpowiednim niż godzinami spędzanymi przed ekranem komputera, często myślą o modelarstwie. Jest to hobby, które uczy dziecka precyzji i cierpliwości, a same akcesoria modelarskie nie są zbyt kosztowne. Modelarstwo to zajęcie, które może stać się prawdziwą pasją, jednak wymaga ono zachęcenia dziecka do współpracy. Sklejanie modeli najchętniej wykonują chłopcy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zainteresowały się tym również dziewczynki, niezależnie od wieku. Na początku, aby dziecko nie poczuło się zrezygnowane niepowodzeniami, warto zacząć od modeli niewielkich i mniej wymagających, z większymi elementami. Dopiero po jakimś czasie, gdy maluch zacznie nabierać wprawy, można podsuwać mu nieco bardziej skomplikowane modele. Najważniejsze jest jednak to, by od samego początku, małemu modelarzowi towarzyszył ktoś dorosły – nauczyciel, który wytłumaczy mu jakie modele wybierać, jak je łączyć, a w razie konieczności pomoże w czasie ich malowania i sklejania. Taką osobą może być rodzic lub dziadek, ale też nauczyciel na odpowiednim kursie. Wymarzoną sytuacją jest oczywiście ta, gdy dziecko przejmuję pasję po obserwacji osób ze swojej rodziny, których hobby modelarstwo jest już od lat.
Jak zachęcić dziecko do modelarstwa?
Jeszcze przed przystąpieniem do pierwszych prac, początkującego modelarza warto zainteresować przygotowanym dla niego modelem. Można mu pokazać na przykład zdjęcia danego statku czy okrętu, wyszukać informacje i ciekawostki na jego temat. Takie dane da się znaleźć w Internecie, ale też w różnego rodzaju książkach i albumach. Fotografie i opisy pierwowzoru modelu zachęcą dziecko do pracy, do zobaczenia swojego efektu końcowego, a jednocześnie będą doskonałą pomocą dydaktyczną (w przyswajaniu wiedzy np. z zakresu historii). Każdy krok w sklejaniu będzie dobrym momentem do opowiadania o budowie sprzętu, ale też o tym jaka była historia jego powstania, czy w jakich walkach był wykorzystywany. Ważne są także odpowiednie akcesoria modelarskie, które nie będą utrudniać, a pomagać w pracy (dobry klej, wygodne cążki, itd.). Tak jak było wspomniane już wcześniej, modelarstwo można wykonywać w domu – z rodziną, ale obecnie znaleźć można także zajęcia, na które można malucha zapisać. Tam odpowiednio przygotowani nauczyciele na pewno postarają się o to, by u swoich podopiecznych wyrabiać prawdziwą pasję do modelarstwa.